Czy będąc na diecie niskobiałkowej można świętować TŁUSTY CZWARTEK? Oczywiście, że tak!!! Na tę okazję mam dla Ciebie przepis na najlepsze PĄCZKI NISKOBIAŁKOWE 🙂
Zanim jednak przejdziemy do przepisu odpowiem na często zadawane pytanie:
„Czy na diecie niskobiałkowej mogę zjeść tradycyjnego pączka?”
Na diecie niskobiałkowej praktycznie ze wszystkimi produktami i potrawami sprawa wygląda podobnie. Nie musisz z nich całkowicie rezygnować, ale kluczowe są 2 kwestie:
- Zachowaj umiar! Liczy się wielkość porcji. Jeśli zjesz niewielki kawałek produktu nawet o wysokiej zawartości białka to możesz dostarczyć mniej białka niż zjadając nieograniczone ilości produktu o niskiej zawartości biała! Liczy się zatem wielkość porcji!
- Trzymaj się swojego dziennego limitu białka w diecie! Jeśli już w jednym posiłku zjesz większą porcję białka zadbaj, aby w kolejnych ilości były nieco mniejsze, tak aby suma ilości białka ze wszystkich posiłków w ciągu dnia nie przekraczała ilości zaleconych przez lekarza i/lub dietetyka.
Dlaczego więc proponuję Ci pączki niskobiałkowe?
Jeden tradycyjny pączek dostarczy Ci ok. 6-6,5 g białka. Jeden PĄCZEK NISKOBIAŁKOWY z mojego przepisu zawiera tylko 1,5g białka.
A jaki jest smak pączków niskobiałkowych?
Są przepyszne i niczym nie ustępują swoim tradycyjnym kolegom z mąki pszennej! A może są nawet lepsze? Przekonaj się sam/a a nie pożałujesz 😉
Cierpisz na przewlekłą chorobę nerek? Słyszałaś/eś, że zalecana jest dieta niskobiałkowa, ale zupełnie nie wiesz co ona oznacza oraz jakie dokładnie ilości biała spożywać? Zachęcam do przeczytania:
Pączki niskobiałkowe
14 sztuk
2h 10 min
WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE PRZED PRZYGOTOWANIEM!!!
- Ciasto po wyrośnięciu jest bardzo klejące, trudno lepi się z niego kulki, dlatego smarowanie rąk olejem jest niezbędnym etapem. Uzbrój się jednak w cierpliwość i nie zniechęcaj się! Efekt końcowy jest naprawdę rewelacyjny. Pączki niskobiałkowe z tego przepisu wychodzą przepyszne 😉
- Z powodu klejącego ciasta nie ma możliwości nadziania pączków przed usmażeniem. Nadziewaj je bezpośrednio po usmażeniu (gdy będą jeszcze ciepłe) przy pomocy rękawa cukierniczego.
SKŁADNIKI
- Mąka niskobiałkowa – 400g
- Drożdże świeże -42g
- Jaja kurze – 2 szt.
- Napój ryżowy – 1 szklanka (250ml)
- Masło klarowane – 70g (4,5 łyżki)
- Cukier – 7 łyżek (70g)
- Dżem 100% owoców – 14 łyżeczek (210g) – 1 łyżeczka na 1 pączka
- Olej do posmarowania rąk
- Olej do smażenia (ok. 0,5l)
- Cukier puder do posypania
PRZYGOTOWANIE
- Przygotuj zaczyn. Ciepłe (ale nie gorące!!!) mleko wymieszaj zrozkruszonymi drożdżami, łyżeczką cukru i ok. 5 łyżkami mąki. Przykryj i odstaw na ok. 10- 15 min. w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Mąkę przesiej do dużej miski. Dodaj resztę cukru, rozpuszczone masło, szczyptę soli, jajka i wyrośnięty zaczyn. Zagnieć ciasto przy pomocy robota kuchennego używając haka lub miksera ręcznego z mieszadłami. (Ciasto jest klejące i nie da się wyrobić rękoma). Miskę z ciastem przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1 godz.
- Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko zagnieć rękoma obsypanymi porządnie mąką. Ręce posmaruj olejem, odrywaj z ciasta kawałki i formuj z nich okrągłe kulki. (Uwaga! Ciasto jest klejące. Ręce w razie potrzeby w trakcie smaruj olejem i nie zniechęcaj się podczas formowania. Przygotowanie tych pączków jest nieco bardziej wymagające, ale smak to wynagrodzi ;).
- Układaj pączki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i obsypanej mąką, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na ok 40 min.
- Pączki smaż partiami na rozgrzanym tłuszczu w dużym garnku z obu stron po ok 2,5 min. (Tłuszczu musi być dużo, temp. tłuszczu powinna wynosić ok 175 st.C). Po usmażeniu układaj na ręcznikach papierowych, aby tłuszcz nieco ociekł.
- Pączki nadziewaj dżemem przy użyciu rękawa cukierniczego. Wierzch obsyp cukrem pudrem.