Popularnym przeświadczeniem osób chorujących na niedoczynność tarczycy / Hashimoto jest twierdzenie, że w ich przypadku odchudzanie nie ma sensu, bo masa ciała mimo diety i tak się nie zmieni. Najczęściej mówią, że mama i babcia też chorują i nigdy nie udało im się schudnąć, albo że słyszeli od cioci/kuzynki/koleżanki oczywiście również chorujących na niedoczynność tarczycy, że ta choroba wpływa na spowolnienie metabolizmu i absolutnie nic nie da się z tym zrobić. Niestety w swoim gabinecie spotkałam się również z sytuacją, w której takie słowa moja pacjentka usłyszała od lekarza i to sprawiło, że w dzisiejszym wpisie postanowiłam wyjaśnić dlaczego jest to totalna bzdura!
NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY – WPŁYW NA TEMPO PRZEMIAN METABOLICZNYCH
Faktem jest, że hormony tarczycy wpływają na tempo przemian metabolicznych w Twoim organizmie. Przy NIELECZONEJ niedoczynności tarczycy podstawowa przemiana materii MOŻE być obniżona nawet o 30%!
Ale zwróć uwagę na 2 „haczyki” w powyższym zdaniu:
- Po pierwsze „MOŻE być obniżona” – co oznacza , że może być obniżona o 30%, ale równie dobrze o 5% lub wcale. Wszystko zależy od nasilenia choroby – stopnia niedoboru hormonów tarczycy.
- Po drugie „NIELECZONEJ niedoczynności tarczycy” – czyli w sytuacji, gdy hormony tarczycy nie są uregulowane. W przypadku stosowania leków i unormowania stężeń TSH, fT3 i fT4 tempo przemian metabolicznych zostaje przywrócone i nie powinniśmy doszukiwać się w chorobie usprawiedliwienia dla braku efektów diety.
Podsumowując przy nieleczonej niedoczynności tarczycy ze stężeniem TSH, fT3 i fT4 bardzo odbiegającym od „normy” przemiana materii może być obniżona, a to z kolei może sprawiać, że mimo obniżenia kaloryczności diety nie jesteś na deficycie kalorycznym, a przez to nie chudniesz….
Pewnie niektórzy pomyślą….
„To może wystarczy po prostu jeszcze bardziej obniżyć kaloryczność diety, żeby wytworzyć deficyt?”.
Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Co więcej może przynieść więcej szkody niż korzyści! Im mniejsza kaloryczność diety tym większe ryzyko, że jakiś składnik nie będzie dostarczony w wystarczających ilościach. Bardzo niskokaloryczna dieta niesie ze sobą duże ryzyko niedoborów pokarmowych, np. niedoborów białka, żelaza, selenu, cynku, witamin z grupy B a te z kolei są konieczne do prawidłowej pracy tarczycy. Diety bardzo restrykcyjne mogą zatem prowadzić do zmniejszenia aktywności tarczycy i mamy błędne koło….
CZYLI CO POWINNAM/ POWINIENEM ZROBIĆ?
Zadbać równocześnie o dwa aspekty:
- WSPÓŁPRACĘ Z LEKARZEM W CELU UREGULOWANIA STĘŻEŃ HORMONÓW TARCZYCY (przypominam, że wówczas tempo przemian metabolicznych ulega normalizacji).
- INDYWIDUALNIE DOBRANĄ, RACJONALNĄ DIETĘ! Masz wątpliwości jak taka dieta powinna wyglądać? Skonsultuj się z dietetykiem, który z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości i dopasuje plan żywienia do Ciebie, Twojego stanu zdrowia i stylu życia.
Dieta w niedoczynności tarczycy z pewnością nie może być dietą 1000 kcal! Aby sobie nie zaszkodzić warto również zadbać o kilka innych elementów. Jakich? Dowiesz się w kolejnych wpisach!